Stworzenie przyjaznej i stymulującej przestrzeni dla pupila jest niezwykle ważne dla jego prawidłowego rozwoju oraz dobrego samopoczucia. To właśnie m.in. dlatego warto zdecydować się na wyjątkowe meble dla kotów, np. zamontowany na ścianie mostek dla kota. Dzięki niemu rozwój zwierzęcia stanie się harmonijny, uwzględniając jego wszystkie potrzeby.
Każdego dnia, naturalne aktywności naszego mruczącego przyjaciela polegają m.in. na wspinaniu się, przeskakiwaniu oraz poszukiwaniu różnych ukrytych przysmaków. Pośrednio mogą je zaspokajać meble, takie jak:
-
- miniaturowe sofy z wewnętrznymi przejściami i tunelami,
- zawieszane, modułowe domki na ścianę,
- drewniane stoły z otworami oraz zakamarkami,
- eleganckie konsole służące jako drapaki,
- chowane kuwety,
- podwieszane hamaki,
- zjeżdżalnie, schowki i inne platformy.
Należy dodać, że dla kota interesującymi meblami mogą okazać się też klasyczne regały, które jednak nie sięgają aż do sufitu. Niestety, bardzo często nie zapewniają one bezpiecznego i atrakcyjnego dla kota ciągu komunikacyjnego. Są one bowiem tak ustawione, że kot nie może przejść po nich z jednego krańca pokoju na drugi. W takiej sytuacji warto zastosować w aranżacji wnętrza drewniane domki i mostki dla kota, aby wydłużyć pupilom możliwą do przebycia ścieżkę. Z uwagi na szczególną więź łączącą właściciela ze zwierzęciem zdarza się, że kot towarzyszy mu również podczas pracy. Wiele domków oraz mostków dla kota sprawdzi się więc także w biurze lub prywatnym gabinecie.
Funkcjonalność nietypowych mebli dla kotów
Wytrzymałe oraz praktyczne domki dla kotów są tworzone z materiałów i pokryte preparatami malarskimi, odpornymi na przypadkowe uszkodzenia. Kiedy mowa o różnych, często niepożądanych aktywnościach naszego pupila, może chodzić o ryzyko powstawania:
- pęknięć,
- zarysowań,
- ukruszeń rogów lub wystających części,
- pozostałości po jedzeniu albo wypróżnieniu.
Ostatnia z okoliczności dotyczy szczególnie młodych kociąt, które mogą być jeszcze nieprzyzwyczajone do korzystania z kuwety. Wypracowanie takiego nawyku wymaga czasu, cierpliwości i właściwego podejścia. Właśnie dlatego domek powstaje z surowców, takich jak:
- naturalne drewno,
- bezpieczne i ekologiczne farby,
- filcowe maty,
- delikatne tkaniny dekoracyjne,
- niektóre tworzywa sztuczne.
Zróżnicowana budowa i rozmiar kociego ciała wymaga, aby meble były wystarczająco obszerne, a jednocześnie przytulne. Zwierzę musi swobodnie dostać się do środka oraz przemieszczać pomiędzy określonymi częściami domu. W środku warto też wygospodarować przestrzeń do zabawy, odpoczynku i dyskretny punkt obserwacyjny.